skip navigation

BCMBA Honour Roll

1991

ED McKENZIE - BUILDER

 

1992

LYNN MacDONALD, KAMLOOPS - BUILDER

BOB ASHMORE, SURREY - BUILDER AND COACH

CHARLIE TAIT, NEWTON - BUILDER

GEORGE NUYENS - BUILDER AND COACH

IRV HELLER, SUMMERLAND - BUILDER AND COACH

BILL WOODGATE, RICHMOND – BUILDER

 

1993

YVONNE BUNNETT , NORTH DELTA – BUILDER

BOB BUNNETT, NORTH DELTA - BUILDER AND COACH

 

1994

WALTER BIRD (PORT COQUITLAM) - BUILDER AND COACH

 

1995

NICK KONNO - BUILDER

 

1997

DONNA BIRD,  PORT COQUITLAM - BUILDER

ALLAN HEIBERT, COQUITLAM - BUILDER

 

1999

DIANE COOK, NEWTON – BUILDER

 

2001

ALLEN EDGE, RICHMOND - BUILDER

PEGGY HALLGREN, RIDGE MEADOWS - BUILDER

JERRY TREGASKIS, NORTH DELTA - UMPIRE

CHARLES HAMILTON, VANCOUVER - COACH

THE CITY OF SUMMERSIDE, PRINCE EDWARD ISLAND - BUILDER

 

2002

TERRY FLEMMING - Kelowna - Coach, Builder

BOB TAKEDA - Kelowna - Coach, Builder

OZZIE CHAVARRIA  - Umpire, Coach

FRANK PYBUS  Builder

HOWARD CHAPMAN - Umpire

KEITH HEPBURN - Richmond - Umpire

GARRY SASS - Newton - Coach

 

2003

DON BREW

RAY CARTER

LORNE UPSDELL

JACK HAKE

BILL EVANS

BOBBY OLSZOWIEC

CHRIS JOHNSON

GORD BRANDOLINI

 

2004

GRANT ALLEN  Vancouver - Builder

AL HAINES  - North Delta - Umpire

AL LEXIER  - Richmond - Umpire

JIM SMITH  - Surrey - Builder

JOHN BERRY - Burnaby - Builder

 

2005

John Neimi - Coquitlam - Coach

Marlene Heatly - Newton - Builder

Cliff Heatly - Newton - Builder

Debbie Burkmar - North Delta - Builder

Ruth Lightfoot - Richmond - Builder

Pat Wells - North Delta - Builder

 

2006

Owen Hamilton - Burnaby - Builder

Sandy Martins - Chilliwack - Builder

Doug Rutley Chilliwack - Coach

Sue Wadsworth - Victoria - Builder

Scottie Scott - Newton - Coach, Umpire, Builder

Lloyd Nelson - Rutland - Builder

 

2007

Keith Hepburn - Richmond - Umpire, Builder

Randy Downes - Coquitlam Moody - Coach, Builder

Al Fandry - North Delta - Builder

Orville Germaine - Aldergrove - Builder

 

2008

John McLeod - Mission - Builder

Richard Lawrence - Surrey - Builder

Greg Bodnarchuk - Ridge Meadows - Builder & Coach

 

2009

John Parker - Cloverdalde - Builder

Chuck Bertrand - Gibsons / Sunshine Coast - Umpire

Mogens Christofferson - Vancouver Community - Coach

Jack Oynhart - Vancouver Community - Coach

Mike Kelly - North Delta - Builder

 

2010

Art Celuszak - Greater Victoria -Builder

Randy Cormack - South Burnaby - Builder

Larry Hopwo - Chermainus - Builder

Peter Buxton - North Delta - Builder

Gord Hanly - Aldergrove - Umpire

 

2011

Fred Wells (North Delta) – Builder

Ray Carter (Baseball Canada) - Builder

Bob Burkmar (North Delta) – Coach/Builder

Frank Garnett (BCMBA) – Builder

Stan Baric (Kamloops) – Builder

Silvana Dodd (Surrey) – Builder

William Wong (Burnaby) – Builder

 

2012

Lyle Lamont (Oceanside) – Builder

Rae Andrews (Cloverdale) – Builder

Margaret Andrews (Cloverdale) – Builder

Marlene Keddie (Burnaby Minor) – Builder

Tony Casey (Victoria) – Builder

Andrew Grant Burnaby) – Builder

Cora Schillings (Ladner) – Builder

Claude Schillings (Ladner) – Coach/Builder

 

2013

Sonya Jefferies-Ellen (Burnaby Minor) - Builder

John Ellen (Burnaby Minor) - Builder

Danny Jones (Halos Girls Kelowna) - Builder

Byron Miki (Halos Girls Kelowna) - Builder

Ed Desjardins (Halos Girls Kelowna) - Builder

Nicole Desjardins (Halos Girls Kelowna) - Builder

Felise Talia (Vancouver Minor) - Builder

Brian Davis (Surrey Canadian) - Builder

 

2014

Richard Todd (Port Coquitlam) - Builder

Maurice Restoule (Burnaby Minor) - Builder

Vincent Restoule (Burnaby Minor) - Builder

Warren Karsgaard (Richmond City) - Builder

 

2015

Dan Hodgens (Tsawwassen) - Builder

Darryl Payne (Tsawwassen) - Builder

Wayne Bampton - Coach

 

2016

Dan Marriott (Richmond City) - Builder

Keith Oslie (Mission) - Builder

Mike Davidson (Mission) - Builder

Sonny Sangara (Vancouver Community) - Coach